HTS Analizi Nedir?

HTS (Historical Traffic Search) kelimelerinin baş harflerinden oluşan, geçmiş tarihli GSM şebekesi kayıtlarını içeren veriler bütünüdür. Temelde, data şebeke (GPRS-WAP) ve ses ve mesaj(Arama, SMS, MMS vb.) kayıtlarını içermektedir. Hangi numaranın hangi numarayı, ne zaman, kaç defa, nereden aradığı, görüşmenin ne kadar sürdüğü bu görüşme sırasında tarafların hangi baz istasyonlarından sinyal aldığı gibi verileri barındırır. Elde edilen bu veriler bütünü üzerinde yapılan spesifik analize HTS Analizi denilmektedir.

HTS ANALİZİ

 

HTS kayıtları 5651 sayılı kanun gereği GSM operatörleri tarafından tutulmakta ve BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) ile paylaşılmaktadır. Mahkeme kararına istinaden BTK'dan talep edilerek davalarda yerini alır. HTS verileri on binlerce satırdan oluşabileceği gibi, istenilen tarih aralığı ve istenilen bilgilere göre çok daha küçük boyutlarda da olabilir. HTS kayıtlarının analizi ve raporlanması, mahkemeler tarafından alanında uzman bilirkişilere yaptırılır. HTS verilerinden öğrenilmek istenilen veriler tamamen mahkeme talebine  göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; bir dosyada şahısların birbirleriyle iletişime geçip geçmediği öğrenilmek istenirken, diğerinde belirli bir baz istasyonunda temas kurup kurmadığının öğrenilmesi, yani baz istasyonu analizinin yapılması isteniyor olabilir. Bilirkişiler ya da kolluk görevlileri istenilen hususlara istinaden analizleri yaparak HTS analiz raporunu oluştururlar. 

DiForce Adli Bilişim Laboratuvarında istenilen spesifik analiz çok daha kısa sürede ve gerçek zamanlı haritalandırılarak uzman bilirkişi ekibimiz tarafından titizlik ile yapılarak avukatların savunma stratejilerini daha erken belirlemesinde etkin rol almaktadır.  DiForce Adli Bilişim Laboratuvarı analizini yapmış olduğu onlarca davada kısa sürede hizmet vererek başarısını göstermiştir. 

Baz İstasyonu Analizi

Baz istasyonları, mobil cihazlarla iletişim kurmak amacıyla kullanılmakta olup, baz istasyonlarının kapsama alanında olmayan yerlerde cihaz ile iletişim kurmak mümkün değildir. HTS kayıtlarında baz istasyonu bilgisi, ses ya da data aktarımı sırasında kullanıcının hangi baz istasyonu noktasından temas aldığının kaydının tutulması sonucunda bulunur. 

Örnek olarak, dava dosyasında birbirlerini tanımadığını iddia eden iki şüpheli olsun. Şüphelilerin HTS kayıtlarında bulunan baz istasyonu bilgileri incelendiğinde, onlarca aynı baz istasyonunda aynı tarih ve saatlerde sinyal almış olmaları akıllara şüphe getirmektedir.  Tam tersi bir örnekte; belirli bir zamanda X ilinde bulunduğunu söyleyen şüphelinin X ilinden hiç bir baz noktasında teması olmaması şahsın iddiasını çürütür niteliktedir. Tabi ki bunlar hiçbir zaman kesinlik ifade etmemektedir. Şahıs orada olup telefonunu kapalı vaziyette tutmuş da olabilir. Baz istasyonu analizinin doğru yapılması daha karmaşık olaylarda önrmli bilgiler verebilmektedir. Bu sebeple analizlerin uzman kişilerce ve gerekli teknik donanımla yapılması son derece mühimdir. DiForce Adli Bilişim Laboratuvarı olarak Baz İstasyonu analizi gerçek zamanlı haritalandırma ile uzman ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Cep telefonu, akıllı cihazlar, bilgisayar, drone, navigasyon cihazları ve her türlü medya ortamlarının son teknoloji kullanılarak uzman ekibimiz ile birlikte incelenmesi,  raporlaması ile bilirkişi hizmetini sağlıyoruz.

Her türlü medya ortamından kaybedilen, silinen verilerinizi geri getiriyoruz.

Ses karşılaştırma, video ve görüntü netleştirme ile çözümlenmesini en son teknolojiyi kullanarak uzman ekibimiz ile birlikte incelenmesini,   raporlanması ile bilirkişi hizmetini sağlıyoruz 

Firmanıza özel tekolojilerinizin, projelerinizin veya önemli verilerinizin rakiplerinize ne zaman? nerede? nereden? nasıl? neden? kim? unsurlarıyla sızdırıldığını tespit edip firmanızı güvence altına alıyoruz.    

Kimin kimi, ne zaman, kaç defa, nereden aradığı, görüşmenin ne kadar sürdüğü bu görüşme sırasında tarafların hangi baz istasyonlarından sinyal aldığı gibi verileri gerçek zamanlı haritalandırarak analizini bilirkişi raporlamasıyla daha kısa sürede size sunuyoruz. 

Alanında uzman teknik ekibimiz ve profesyonal medya ilişkileri departmanı ile uluslararası hukuk ağı çerçevesinde; Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin, Youtube, vb. gibi sosyal medya mecralarında açılan sahte ve provakatif hesapların kapatılması, hesabı açan kişilerin tespiti olumsuz yorum, fotoğraf, video, haber, vb. gibi içeriklerin kaldırılması işlemlerini size sunuyoruz.

Kurumların bilişim sistemlerine içeriden veya dışarıdan gelebilecek her türlü yetkisiz erişimlere karşı koruma sağlanması bu sistemlerin açık noktalarının belirlenip bunların kapatılmasına yönelik tüm çalışmaları kapsayarak uzman ekibimiz ile birlikte siber güvenlik ve sızma testleri hizmetlerimizi size sunuyoruz. 

10 yıllık koluk tecrübesi ile pekiştirmiş olduğumuz kredi kartı dolandırıcılığı, sosyal medya suçları, internet suçları, siber dolandırıcılık, vb gibi siber suçlar kapsamında problemlerin çözümü ve süreci hakkında danışmanlık hizmetlerimizi size sunuyoruz. 

© 2021  DIFORCE BİLİŞİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.